Promocje

Wszystkie promocje

Wielkie Pomorze. Tożsamość i wielokulturowość

Publikacja pokonferencyjna przywołująca literacką i historyczną przestrzeń Wielkiego Pomorza.

Redakcja: Adela Kuik-Kalinowska, Daniel Kalinowski

Opis: W dniach 13-15 października 2009 roku w Muzeum Pomorza Środkowego oraz w Ośrodku Teatralnym „Rondo” odbywały się II Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe zogniskowane na haśle „Wielkie Pomorze. Tożsamość i wielokulturowość”. Organizatorem merytorycznym Konfrontacji był Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, zaś kierownikami naukowymi sympozjum byli dr Adela Kuik-Kalinowska oraz dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski. Współorganizatorzy przedsięwzięcia to: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Miejski w Słupsku oraz Słupski Ośrodek Kultury – Teatr „Rondo”. Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe to organizowane cyklicznie interdyscyplinarne sympozjum naukowe i działania artystyczne, pielęgnujące tożsamość narodową, kulturową i regionalną. Działania takie mają na celu wieloaspektowe określenie rzeczywistości kulturowej Pomorza, przede wszystkim przy pomocy literatury. Z ujęciami literackimi korespondują media muzyczne, teatralne i filmowe. Organizatorom zależało jednak na określeniu specyfiki pomorskich uwarunkowań kulturowych głównie ze względu na realizacje dokonane w piśmiennictwie polskim, kaszubskim i niemieckim. Przywoływana jest literacka i historyczna przestrzeń Wielkiego Pomorza, aby przedstawić, jakie dylematy tożsamościowe pojawiały się w myśleniu artystów, polityków i w ogóle Pomorzan. Problematyka tożsamościowa interesowała uczestników konferencji zarówno jako koncepcja historyczna, jak i współczesna dyskusja nad pryncypiami kultury europejskiej.

• Wydanie: Instytut Kaszubski w Gdańsku, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk, 2011
  • ISBN/ISSN: 978-83-7467-154-5
  • Format: 14 x 21 cm