Czas Zatrzymany Kluki

Wystawa fotografii i dokumentów z ziemi słowińskiej.

Opis: W związku z przypadającym w 2013 roku jubileuszem 50 – lecia utworzenia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbyła się wystawa, która ukazała nieznane jeszcze i niepublikowane pamiątki przeszłości, jak rodzinne fotografie i dokumenty, zachowane u potomków dawnych mieszkańców ziemi słowińskiej. Poza fotografiami ślubnymi, szkolnymi, z uroczystości rodzinnych i wiejskich prezentowane były szkolne świadectwa, dokumenty wojskowe, pamiątki konfirmacji a nawet testament.

W dobie wszechobecnej fotografii cyfrowej zdjęcia prezentowane na wystawie z pewnością zaskoczą widza starannymi pozami, bogactwem rekwizytów i przemyślaną kompozycją. Dziś nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posiadanie własnych fotografii było czymś wyjątkowym, a każde zdjęcie było niezwykle cenne i szanowane.

Wystawa prezentuje 160 zdjęć wykonanych od około połowy XIX wieku do roku 1976. Podzielona została na kilka części: na widoki ziemi słowińskiej przedstawiające głównie architekturę, na fotografie wykonane przy ważnych okazjach, uroczystościach oraz fotografie przedstawiające ludzi przy pracy – zwłaszcza rybaków.

Niewątpliwie zdjęcia te przedstawiają świat, którego już nie ma, świat zatrzymany niepełna sto lat temu.

• Objętość: 154 strony
  • ISBN/ISSN: 978-83-89-329-67-7