Witkacego Portret Wielokrotny

Szkice i materiały do biografii (1918-1939)

Opracował: Janusz Degler

Reproduikcje: Andrzej Jaroszewicz, Christian Parma, Zbigniew Suliga

Zdjęcia: Katarzyna Maciejewska, Michał Słupczewski, Anna Zygmunt

Tłumaczenie na angielski: Beata Brodniewicz

Opis: Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza jest prawdziwym wydarzeniem. To suma ogromnej pracy, jaką prof. Janusz Degler włożył i wkłada nadal w odkrywanie Witkacego. To zbudowana z niejednorodnych elementów, ale niezwykle zmyślna architektonicznie quasi-biografia twórcy.
Część pierwszą stanowi Kronika życia i twórczości Witkacego (1918-1939), obejmująca dojrzałe lata twórcy: bardzo solidny przyczynek do biografii Witkiewicza juniora.
To z jednej strony drobiazgowy zapis codzienności Witkacego, opis budowany niejednokrotnie z cytatów z listów Witkacego, w których nieraz uzewnętrzniał się bardzo szczegółowo. Z drugiej zaś strony to zarys najistotniejszych wątków z życia autora Pożegnania jesieni.
Wątki owe wydobywa i rozwija prof. Janusz Degler w niezwykle ciekawy sposób w zbiorze szkiców i artykułów pomieszczonych w części drugiej. Przynoszą one wnikliwy opis życia Witkacego-twórcy, Witkacego-filozofa, wreszcie, a może przede wszystkim Witkacego-męża.
W części trzeciej autor tomu jeszcze dokładniej bierze pod lupę codzienność Stanisława Ignacego: prezentując korespondencję Witkacego z bliskimi twórcy osobami (m.in. Kornelem Makuszyńskim i Jerzym Eugeniuszem Płomieńskim), wysnuwa coraz to cieńsze, subtelniejsze nici z "kłębowiska zwanego Witkacym". Bogate i szczegółowe komentarze prof. Janusza Deglera do listów przekonują, że nie ma w tej chwili równie kompetentnej i rzetelnej osoby, która mogłaby się zajmować spuścizną epistolograficzną Witkacego.
Tom kończy Appendix, a w nim arcyciekawy szkic opisujący pobyt Witkacego w Piotrogrodzie, a więc wnikający w najmniej znaną kartę biografii twórcy, osnutą tajemnicą i domysłami, stawiający życie i dzieło Witkacego w nowym świetle, oparty na dokumentach z Centralnego Państwowego Archiwum Wojskowo-Historycznego w Moskwie. Tom opatrzony został Spisem opublikowanych listów Stanisława Ignacego Witkiewicza, bogato zilustrowany: wiele zdjęć publikowanych jest po raz pierwszy.

Spis rzeczy:
WITKACEGO PORTRET WIELOKROTNY KRONIKA ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA LIPIEC 1918 - WRZESIEŃ 1939)
PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
Podpis "Witkacy" jest równie ważny, a nawet może wyraża większą wagę do rzeczy tak podpisanych zaczynając od 1918 r . Witkacy wśród formistów
Powtarzam Ci po raz ostatni, że Cię kocham. Witkacy się żeni
Może trzeba będzie puknąć w powietrze. O "sprawie honorowej" z Karolem Stryjeńskim
Witkacy oszukany, czyli jak nie doszło do "wybicia okna na Europę"
Sztuką nie jest i być nie może. Witkacy i kino
Piszę coraz piekielniejsze rzeczy w powieści.
O powstawaniu i recepcji "Nienasycenia"
Kocham Cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz, czyli psychomachia małżeńska
Kim byli współautorzy Narkotyków
Debora Vogel: "Witkiewicza należy mierzyć miarą potrzeb"
Aneks. Debora Vogel, Pozycja St. I. Witkiewicza we współczesnej kulturze polskiej
Pańskie poglądy mam we krwi. O przyjaźni Witkacego z Hansem Corneliusem
Aneks. List Hansa Corneliusa do Czesławy Oknińskiej-Korzeniowskiej
"Dziwne materii pomięszanie". Nieznane notatki Witkacego
Jestem jak otwarta rana. 151 dni z życia Witkiewicza
Aneks. List Czesławy Oknińskiej-Korzeniowskiej do Marii i Edmunda Strążyskich
Ostatnie lato
LITOPISANIE
Listopisanie Witkacego
Zakopiańczyk w stanie wysoce jeszcze embrionalnym. Listy do Kornela Makuszyńskiego
Aneks. Kornel Makuszyński, Moje listy (XXI). List z Warszawy
Odradzam Zakopane. Listy do Edmunda Wiercińskiego
Szkoda, że Cię tu nie ma.. Listy do Kazimierza Czachowskiego
Aneks. List Kazimierza Czachowskiego do Stanisława Ignacego Witkiewicza
Rysuję nowosądeczan po 50 zł. Listy do Heleny i Franciszka Maciaków
Mam poczucie końca życia i zdaje się, że się z tego wszystkiego już nie wygrzebię.
Listy do Jerzego Eugeniusza Płomieńskiego
Aneks
1. List Witkiewicza
2. Komentarz Płomieńskiego