Promocje

Wszystkie promocje

Literatura kaszubska w nauce, edukacji i życiu publicznym

Książka ta jest owocem konferencji zorganizowanej przez Instytut Kaszubski oraz Kaszubski Uniwersytet Ludowy w 2007 roku pt. "Literatura kaszubska w nauce, edukacji i życiu publicznym".

Redakcja: Zbigniew Zielonka

Opis: Jej zasadniczą częścią jest dziesięć artykułów-referatów z niniejszej konferencji m.in. Jerzego Sampa o Zasadniczych dokonaniach i postulatach badawczych w literaturoznawstwie kaszubskim, Tadeusza Linknera o Kaszubskich lekturach obowiązkowych, Felicji Baska-Borzyszkowskiej o Literaturze kaszubskiej w nauczaniu ponadpodstawowym, Jowity Kęcińskiej o Nauce o Literaturze kaszubskiej w wyższych uczelniach Pomorza, Daniela Kalinowskiego Dramaturgia kaszubska, pytania o kondycję i perspektywy, czy Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, W stronę socjologii i antropologii literatury kaszubskiej. Dodatkowo opracowanie to zawiera kilka głosów w dyskusji oraz sprawozdanie z przebiegu konferencji.

Zbigniew Zielonka - Wstęp - To tylko próby (poważne, a niekiedy odważne) odpowiedzi o miejscu literatury kaszubskiej A.D. 2007
Jerzy Samp - Zasadnicze dokonania i postulaty badawcze w literaturoznawstwie kaszubskim
Adela Kulik-Kalinowska - Literatura kaszubska a strategie badawcze
Ewa Grucza - Literackie teksty kaszubskie i nauka kaszubszczyzny w szkołach podstawowych. Oczekiwania - programy - praktyka dydaktyczna.
Felicja Baska-Borzyszkowska - Kaszebsko leteratura w nauczanim strzedny szkole na spodlim Kaszebsczego Liceum Oglowosztolcacego w Brusach
Jowita Kęcińska - Nauka o literaturze kaszubskiej w wyższych uczelniach Pomorza (na przykładzie Akademii Pomorskiej w Słupsku).
Tadeusz Linkner - Kaszubskie "lektury obowiązkowe" w szkołach (postulaty)
Monika Mazurek - Język kaszubski w ko unikowaniu się i opiniach Kaszubów (świadectwa badań socjologicznych).
Józef Borzyszkowski - Ruch kaszubsko - pomorski a rozwój literatury kaszubskiej
Daniel Kalinowski - Dramaturgia kaszubska. Pytania o kondycję i perspektywy.
Zbigniew Zielonka - Status literatury kaszubskiej i jej twórców w życiu publicznym
Cezary Obracht-Pradzyński - W stronę socjologii i antropologii literatury kaszubskiej
Elżbieta Bugajna - Literatura Kaszubska a teologia
Maria Pająkowska-Kensik - Literatura kaszubska w nauce, edukacji i życiu publicznym (głos w dyskusji)