Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych

Słownik zawierający ponad 2100 kaszubskich nazw miejscowych i fizjograficznych.

Obniżka ceny!

(cena obniżona o 15 %)

Redakcja: Andrzej Chludziński

Opis: Słownik zawierający ponad 2100 kaszubskich nazw miejscowych i fizjograficznych. Opracował go zespół naukowców Uniwersytetu Gdańskiego (Edward Breza, Marek Cybulski, Jerzy Treder, Róża Wosiak-Śliwa). Recenzji słownika dokonała prof. Jadwiga Zieniukowa z Warszawy a redakcyjnie materiał przygotował do druku Andrzej Chludziński. Słownik ten stanowi próbę normalizacji kaszubskiego nazewnictwa miejscowego.
Wykorzystano istniejące opracowania a autorzy słownika kierowali się także własnym rozeznaniem w zasobie onomastycznym. Przy określaniu terytorium obejmowanego przez słownik pomocne okazały się ustalenia m.in. Ewy Rzetelskiej-Feleszko i Jerzego Dumy wskazujący na historyczny zasięg kaszubskich cech językowych po linię Parsęty na zachodzie. W Słowniku prezentowane są nazwy z obszaru współczesnych Kaszub (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski wraz z Trójmiastem oraz gminami Kolbudy i Przywidz z terenu powiatu gdańskiego).
Zasadniczą część słownika stanowi alfabetyczny wykaz nazw, zamieszczony w tabeli, której układ jest następujący:
• nazwa polska w mianowniku
• nazwa kaszubska w mianowniku, po której następują zakończenia dopełniacza i miejscownika
• przymiotnik kaszubski
• lokalizacja: gmina i powiat; dla rzek – według dopływów;
• w rubryce „Uwagi” znajdują się informacje o istniejących opracowaniach historyczno-językowych;
W dalszej części słownika znajdują się kaszubsko-polskie indeksy nazw miejscowych i fizjograficznych.

• ISBN/ISSN: 978-83-87258-86-3
  • Format: 17 x 25 cm