Historia i kultura ziemi sławieńskiej

Tom V. Studia nad dziejami wsi.

Redakcja: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka

Z okładki: Fundacja "Dziedzictwo" powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych ziemi sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne. Działalność Fundacji polega na finansowaniu i organizacyjnym wspieraniu badań naukowych, publikowaniu i upowszechnianiu wyników tych badań, wspomaganiu działalności konserwatorskiej, współpracy z władzami lokalnymi w aktywnej ochronie dziedzictwa kulturowego i włączaniu go w życie społeczne mieszkańców, prowadzeniu działalności popularyzującej zabytki i krajobraz kulturowy oraz uczestnictwo w procesie wychowania dzieci i młodzieży z położeniem nacisku na kształtowanie świadomości historycznej i szacunku dla świadectw przeszłości. Od 2002 roku Fundacja organizuje konferencje naukowe pn. "Historia i kultura ziemi sławieńskiej" i wydaje drukiem materiały pokonferencyjne.

- Z dziejów wsi Ziemi Sławieńskiej - w stronę historii lokalnej - Jan Sroka (Sławno), Włodzimierz Rączkowski (Poznań)
- Przyjazna Ziemia Postomińska - przedmowa - Zbigniew Galek (Postomino)
- Die Geschichte des Zeitungswesens im Kreis Schlawe - Margret Ott (Mönchengladbach)
- Nazwy mieszkańców gminy Postomino w Liber beneficiorum Domus Corone Marie prope Rugenwold (1406-1528) - Andrzej Chludziński (Pruszcz Gdański)