Kategorie

Promocje

Wszystkie promocje

Kantor On-line

Klasztory cysterek na Pomorzu Zachodnim w średniowieczu

Klasztory cysterek na Pomorzu Zachodnim w średniowieczu

Zakres pracy obejmuje dzieje sześciu klasztorów zachodniopomorskich, mianowicie w Bergen (Góra) na Rugii, Krummin na Uznamiu, koło Szczecina, na wyspie Wolin, w Marianowie i w Koszalinie.

Więcej szczegółów


15,00 zł

Stan: Tego produktu brak w magazynie

30 inne produkty z tej samej kategorii:

Autor: Barbara Popielas-Szultka

Opis: Jej celem zaś jest monograficzne opracowanie fundacji i pierwotnego uposażenia, rozwoju majątków ziemskich, zarządu konwentami i składów konwentów, działalności patronackiej i charytatywnej wymienionych sześciu opactw bądź przeoratów. Dzieje katolickich cysterek na Pomorzu Zachodnim zamyka w zasadzie okres reformacji. Ramy terytorialne pracy wyznaczyły granice księstw zachodniopomorskich do lat trzydziestych XVI stulecia. Patrząc na mapę Pomorza Zachodniego z około 1220 r. widzimy, że na południowo-zachodnim odcinku graniczyło ono z Brandenburgią, na zachodzie z Meklemburgią, a na północy z księstwem rugijskim.

Praca składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym przedstawiono fundacje i pierwotne uposażenie klasztorów, w drugim odtworzono rozwój uposażenia ziemskiego i przywileje klasztorne, w trzecim sprawy dotyczące konwentów, a w czwartym należący do cysterek patronat parafialny nad kościołami miejskimi, ołtarzami, wikariatami i bractwami religijnymi, w których posługę sprawowali proboszczowie oraz inni kapłani. W piątym rozdziale odtworzono rozwój uposażenia ziemskiego i przywileje klasztorne, w szóstym zaś sekularyzację kościołów. Nie udało się harmonijnie rozłożyć treści poszczególnych rozdziałów, co wynikało z ilości zachowanego materiału źródłowego.

 

 Więcej gadżetów i pamiątek na... Regionalia Słowińskie  • Format: B5
  • ISBN/ISSN: 83-7467-031-2
  • Objętość: 168 stron
  • Wydanie: Słupsk 2006

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.