Srebrny Ołtarz Darłowski

Srebrny Ołtarz Darłowski

„Dzieje srebrnego ołtarza z Darłowa, powstałego przeszło 400 lat temu, są równie skomplikowane jak przeszłość ziemi pomorskiej, Dzieło to, będące fundacja księcia Filipa II, zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki pomorskiej. Dlatego tez Muzeum Pomorza Środkowego prowadzi prace zmierzające do przywrócenia ołtarzowi dawnej świetności.”

Więcej szczegółów


65,00 zł

Stan: Tego produktu brak w magazynie

30 inne produkty z tej samej kategorii:

Autor: Dorota Szymczak
Tłumaczenie: Robert Kupisiński
Opis: Srebrny ołtarz darłowski należy do wyjątkowych dzieł manierystycznej sztuki pomorskiej o proweniencji augsburskiej. Stanowi – obok Wielkiej Mapy Pomorza Eilharda Lubinusa oraz kabinetu pomorskiego – jedną z najbardziej znanych fundacji księcia Filipa II (1573-1618), wielkiego mecenasa sztuki.

W XVII wieku w ekskluzywnych wyrobach złotniczych stosowano połączenie srebra i hebanu, co wpływało na ich wysokie walory estetyczne i odpowiadało potrzebom odbiorców sztuki kościelnej. W ołtarzu darłowskim w hebanową nastawę ołtarza wkomponowane zostały srebrne reliefy o tematyce biblijnej, odznaczające się niezwykłym mistrzostwem wykonania.

Ołtarz powstawał w ciągu aż 30 lat (za datę ukończenia plakiet przyjmuje się rok 1616) i znalazł swoje miejsce najpierw w kaplicy zamkowej, później w kościele Mariackim w Darłowie. Pod koniec II wojny światowej plakiety zaginęły, ale po 10 latach niektóre z nich zostały odnalezione. Losu pozostałych nie wyjaśniono do dnia dzisiejszego. Zachowane plakiety eksponowane są w Muzeum Pomorza Środkowego, natomiast obudowa architektoniczna z aplikacjami jest konserwowana w pracowni muzealnej.

Ołtarz darłowski to interesujący obiekt nie tylko ze względu na wygląd i niecodzienne dzieje, ale też przykład ilustrujący specyfikę XVII-wiecznego złotnictwa. Przy wyrobie ozdobnych srebrnych elementów wykorzystano wszystkie stosowane wówczas techniki, a złotnicy pracujący przy tym obiekcie należeli do dwóch grup tego rzemiosła, tj. złotników dworskich i cechowych.

W wydawnictwie ołtarz przedstawiony został w wielu aspektach. Poza jego opisem, historią i porównaniem z innymi podobnymi dziełami ówczesnego złotnictwa, omówiona została problematyka technologiczna oraz konserwatorska. Publikacja zawiera tłumaczenie tekstu na język niemiecki i bogaty materiał ilustracyjny, m.in. fotografie pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów oraz kościołów. Sporządzone zostały liczne rysunki i schematy, ułatwiające zrozumienie niektórych zagadnień technologicznych a także umożliwiające lepsze wyobrażenie o samym obiekcie.

/Dorota Szymczak, X.2007/

 

 Więcej gadżetów i pamiątek na... Regionalia Słowińskie  • ISBN/ISSN: 83-89329-32-8
  • Objętość: 384 strony
  • Oprawa: twarda
  • Wydanie: Słupsk 2007

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.