Historia i kultura ziemi sławieńskiej

Tom IX. Krajobrazy okolic Sławna.

Obniżka ceny!

(cena obniżona o 15 %)

Redakcja: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka

Z okładki: Fundacja "Dziedzictwo" powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych ziemi sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne. Działalność Fundacji polega na finansowaniu i organizacyjnym wspieraniu badań naukowych, publikowaniu i upowszechnianiu wyników tych badań, wspomaganiu działalności konserwatorskiej, współpracy z władzami lokalnymi w aktywnej ochronie dziedzictwa kulturowego i włączaniu go w życie społeczne mieszkańców, prowadzeniu działalności popularyzującej zabytki i krajobraz kulturowy oraz uczestnictwo w procesie wychowania dzieci i młodzieży z położeniem nacisku na kształtowanie świadomości historycznej i szacunku dla świadectw przeszłości. Od 2002 roku Fundacja organizuje konferencje naukowe pn. "Historia i kultura ziemi sławieńskiej" i wydaje drukiem materiały pokonferencyjne.

Opis: Zbiór drugiej części popularnonaukowych referatów zaprezentowanych w trakcie VII konferencji, która odbyła się w październiku 2007 roku w Warszkowie. Jej tematem były dzieje gminy Sławno. Referaty uzupełniają archiwalne zdjęcia, liczne grafiki oraz mapy.

- O krajobrazach różnie postrzeganych - Jan Sroka (Sławno), Włodzimierz Rączkowski (Poznań)
- Rzeźba i zasoby środowiska abiotycznego gminy Sławno - Wacław Florek (Słupsk)
- Walory florystyczne okolic Sławna - Zbigniew Celka (Poznań), Radosław Sajkiewicz (Poznań)
- Flora zbiorowisk naturalnych i półnaturalnych Wrześnickiego Kompleksu Osadniczego - Agnieszka Michałowska (Poznań), Justyna Rymon-Lipińska (Charzykowy)