Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej

Tom III. Gmina Postomino.

Tytuł: Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej. Tom III. Gmina Postomino.

Redakcja: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka

Z okładki: Fundacja "Dziedzictwo" powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych ziemi sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne. Działalność Fundacji polega na finansowaniu i organizacyjnym wspieraniu badań naukowych, publikowaniu i upowszechnianiu wyników tych badań, wspomaganiu działalności konserwatorskiej, współpracy z władzami lokalnymi w aktywnej ochronie dziedzictwa kulturowego i włączaniu go w życie społeczne mieszkańców, prowadzeniu działalności popularyzującej zabytki i krajobraz kulturowy oraz uczestnictwo w procesie wychowania dzieci i młodzieży z położeniem nacisku na kształtowanie świadomości historycznej i szacunku dla świadectw przeszłości. Od 2002 roku Fundacja organizuje konferencje naukowe pn. "Historia i kultura ziemi sławieńskiej" i wydaje drukiem materiały pokonferencyjne.

- Małych ojczyzn czar - budowanie tożsamości kulturowej Ziemi Sławieńskiej - Jan Sroka (Sławno), Włodzimierz Rączkowski (Poznań)
- Dziś i jutro Ziemi Postomińskiej - Zbigniew Galek (Postomino)
- Krajobraz gminy Postomino jako wynik ewolucji środowiska - Wacław Florek (Słupsk)
- Z najdawniejszych dziejów gminy Postomino - Ignacy Skrzypek (Koszalin)