Historia i kultura ziemi sławieńskiej

Redakcja: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka

Z okładki: Fundacja "Dziedzictwo" powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych ziemi sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne. Działalność Fundacji polega na finansowaniu i organizacyjnym wspieraniu badań naukowych, publikowaniu i upowszechnianiu wyników tych badań, wspomaganiu działalności konserwatorskiej, współpracy z władzami lokalnymi w aktywnej ochronie dziedzictwa kulturowego i włączaniu go w życie społeczne mieszkańców, prowadzeniu działalności popularyzującej zabytki i krajobraz kulturowy oraz uczestnictwo w procesie wychowania dzieci i młodzieży z położeniem nacisku na kształtowanie świadomości historycznej i szacunku dla świadectw przeszłości. Od 2002 roku Fundacja organizuje konferencje naukowe pn. "Historia i kultura ziemi sławieńskiej" i wydaje drukiem materiały pokonferencyjne.

- Wypełnić pustkę - przywracanie wymazanego dziedzictwa kulturowego - kilka uwag wprowadzenia - Jan Sroka (Sławno), Włodzimierz Rączkowski (Poznań)
- Stałość w zmienności - osadnictwo z przełomu er w Warszkowie - Tomasz Kasprowicz (Poznań)
- Czy można "zrewolucjonizować" historię Sławna? Archeologia o początkach miasta - Piotr Wawrzyniak (Poznań)
- Nazwy osobowe burmistrzów Sławna do 1864 roku - Andrzej Chludziński (Dygowo)