Żëcé i przigodë Remusa

Tom V z serii "Biblioteka Pisarzy Kaszubskich".

Autor: Aleksander Majkowski

Opracowanie i przypisy: Jerzy Treder

Wstęp: Józef Borzyszkowski, Adela Kuik-Kalinowska, Jerzy Treder

Ze wstępu Adeli Kuik-Kalinowskiej: "Aleksander Majkowski już w pełni brzmienia tytułu określa specyfikę powieści, ponieważ w podtytule umieścił dopisek: , co w sposób wyraźny wskazuje na charakter tematyczny i artystyczny utworu, w którym ukazuje się jak w lustraznym odbiciu bogactwo widzianej od wewnątrz i od zewnątrz, obrzędowej i mitycznej strony kultury kaszubskiej."

Opis: Książkę otwierają teksty: Józefa Borzyszkowskiego, Życie i przygody Aleksandra Majkowskiego (1876-1938), Adeli Kuik-Kalinowskiej, Arcypowieść literatury kaszubskiej: "Żëcé i przigodë Remusa" Aleksandra Majkowskiego oraz Jerzego Tredera, Język arcydzieła kaszubskiej prozy. W drugiej części książki zamieszczono tekst powieści (trzy części) w wersji oryginalnej (co ważne - po raz pierwszy sprawdzonej z rękopisem!). Na końcu umieszczono słowniczek kaszubsko-polski, notę wydawniczą oraz wykaz ilustracji.

• Format: A5
  • ISBN/ISSN: 978-83-89079-77-0